قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس
دوشنبه , ۵ خرداد ۱۳۹۹

بیدمشک

بیدمشک چند گونه دارد: گونه‌ای به صورت درختی به ارتفاع هشت متر  و دیگری درختی به ارتفاع ده متر یا بیشتر است. در ساق و زیر چوب آن برجستگی تیزی وجود دارد. این درخت نر و ماده دارد. روی برگ‌ درخت نر براق و سبز تیره و پشت برگ‌ها سبز روشن و کرک‌دار است. برگ درخت ماده معمولاً بیضی­شکل و پهن‌تر از برگ‌ درخت نر است. قبل از بازشدن گل‌ها و برگ‌ها سنبله­هایی ظاهر می‌شود که عطری تند دارد و بهترین نوع بیدمشک است. این درخت در اصل بومی ایران است که در زمان هخامنشیان به سایر نقاط دنیا صادر شد.

درخت بیدمشک در جنگل‌های شمال فراوان است، به­ویژه در شرق گرگان، رامسر و آستارا. امروزه درخت آن در بیشتر مناطق معتدل کشورمان یافت می‌شود و در اکثر باغچه‌ها به چشم می‌خورد.

برگ بیدمشک را در ماه فروردین باید از درخت چید و در سایه خشک کرد. هنگام چیدن برگ سرشاخه‌های نازک را بچینید. همچنین می­توانید شاخه‌های تازه­ی آن را ببرید و پوست بکنید و در سایه خشک کنید و در جایی خنک نگه دارید.

طرز تهیه­ی چای بیدمشکی :

گل تازه­­ی بیدمشک را روی روزنامه پهن کنید. بعد روی آن را چای بپاشید. دوباره روی چای‌ها بیدمشک بریزید. دوباره روی آن را با روزنامه و یک پارچه بپوشانید . دو تا سه روز بعد بیدمشک‌ها را جدا کنید و چای را در قوطی دردار نگه دارید.

 در کارخانه‌های گلاب‌گیری از بیدمشک عرق می‌گیرند که بسیار معطر است و در منازل با آن شربت درست می‌کنند .

علاوه بر ترکیباتی که در انواع بید وجود دارد، گل‌های بیدمشک دارای اسانس معطر است؛ به همین دلیل در بعضی نقاط ایران از این گل‌ها عرق بیدمشک تهیه می‌کنند. ترکیبات اسانس بیدمشک در نواحی مختلف تفاوت دارد و احتمالاً‌ تاثیرگذاری آن­ها نیز متفاوت است.

 بیدمشک طبیعت سردو تر دارد

قسمت مورد استفاده: میوه، برگ، ساقه، پوست

نسخه­ها

تقویت قلب: نصف استکان عرق بیدمشک را با یک لیوان آب‌ سرد مخلوط کنید و با کمی شکر یا عسل شیرین کنید و هر چند­گاه میل کنید. همچنین می­توانید از مخلوط عرق بیدمشک و گلاب استفاده کنید.

رفع سردرد و سرگیجه ناشی از سودا: با عرق بیدمشک و گلاب شربت درست کنید بنوشید.

آرام‌بخش: روزی دو فنجان دم‌کرده­ی گل بیدمشک بنوشید.

بی‌خوابی: پانزده گرم بیدمشک و پانزده گرم برگ آن را با یک لیوان آب سرد بگذارید یک جوش بزند. به مدت نیم ساعت بگذارید دم بکشد و بعد از صاف کردن آن را شیرین کنید و نیم ساعت قبل از خواب میل کنید.

 تب: بیست گرم پوست و سر شاخه­ی بیدمشک را با یک لیوان آب سرد به مدت یک ساعت خیس کنید. بعد روی شعله­ی کم قرار دهید. به مدت دو دقیقه آن را بجوشانید و بیست  دقیقه دم کنید. بعد از سرد شدن و صاف کردن کمی شیرین کنید و نیم ساعت قبل از غذا روزی سه مرتبه تا برطرف شدن تب از میل کنید.

 زگیل: پوست درخت بید­مشک را سوزانده، خاکستر آن را با کمی سرکه خمیر کنید و روی زگیل بگذارید.

جوش‌: خاکستر بیدمشک را با کمی سرکه و عرق آویشن مخلوط کنید و روی جوش بگذارید.

 اختلالات قاعدگی: پانزده گرم برگ بیدمشک و پانزده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد بگذارید تا یک جوش بزند و یک ساعت دم بکشد. بعد آن را صاف کرده، بنوشید. می­توانید اندکی شیرین کنید و به مدت سه روز بعد از هر وعده غذا میل کنید. توجه کنید که این دم­کرده باید در ظرفی بلور تهیه شود.

 یرقان : برای درمان یرقان عرق بیدمشک، عرق بید، عرق کاسنی و عرق شاه­تره را روزی سه بار هر بار یک استکان  با دو گرم تخم خرفه مخلوط و میل کنید.

 عرق ناشی از ضعف: به مدت چهل روز، روزی دو لیوان از شربت عرق بیدمشک و بهارنارنج در ساعت ده صبح و پنج عصر میل کنید.

 امراض پوستی مانند جرب یا گال: بیست و پنج گرم برگ و پوست شاخه‌های سه­ساله­ی درخت بیدمشک را در آب سرد بریزید. چند ساعت بماند. سپس دو دقیقه بجوشانید و ده دقیقه دم‌کنید سپس آن را صاف کنید و روزی پنج استکان بنوشید.

 خون­ریزی بینی: خاکستر چوب درخت بیدمشک را در بینی بریزید و سر را بالا نگه دارید.

 تورم طحال: سی گرم برگ درخت بیدمشک را در یک لیتر آب بجوشانید و پس از صاف کردن، یک فنجان صبح و یک فنجان عصر میل کنید.

 درد در ناحیه رحم:  روزی سه فنجان از جوشانده­ی برگ درخت بیدمشک میل کنید.

 کم‌اشتهایی: ده گرم گل بیدمشک با ده گرم برگ و ده گرم پوست آن را با یک لیوان آب سرد روی شعله بگذارید تا یک جوش بزند و  سی دقیقه دم کنید. پس از شیرین کردن با عسل به مدت چهار روز بعد از هر غذا روزی دو مرتبه میل کنید.

سنگ صفرا: روش اول: بیست و پنج گرم گل خشک شده­ی بیدمشک را با یک لیوان آب سرد روی شعله­ی کم بگذارید و قبل از این که به جوش آید فقط بگذارید ده دقیقه دم بکشد. بعد از صاف کردن و شیرین کردن با عسل به مدت ده روز نیم ساعت بعد از هر سه وعده غذا میل کنید. روش دوم: بیست و پنج گرم گل خشک بیدمشک را با برگش در یک قوری چینی با یک لیوان آب ‌جوش به مدت پانزده دقیقه دم کنید و بعد صاف و با عسل شیرین کنید و بعد از غذا بنوشید. به مدت ده روز یا بیشتر روزی سه مرتبه این دستور را تکرار کنید تا اثر آن نمایان شود.

نقرس : بیست گرم برگ خشک و بیست گرم پوست درخت بیدمشک را با یک لیوان آب سرد روی شعله‌ی کم در ظرف بلوری بگذارید اما نگذارید بجوشد، بلکه فقط یک ساعت دم کنید و سپس آن را صاف کرده، بعد از غذا بنوشید. این دستور را تا بهبودی کامل روزی سه بار تکرار کنید.

 رماتیسم: بیست گرم سر شاخه و بیست گرم پوست درخت بیدمشک را با یک لیوان آب سرد به مدت یک ساعت خیس کنید و بعد از یک دقیقه جوشاندن به مدت یک ساعت دم کنید. بعد از صاف کردن کمی شیرین کرده، تا بهبودی کامل بعد از هر غذا میل کنید.

hakimtehrani

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.